úvod > Orchestr

Kladenský symfonický orchestr

Kladenský symfonický orchestr je členem české, evropské a světové Asociace neprofesionálních, komorních a symfonických těles.

Dirigenti a sólisté

Současným dirigentem orchestru je prof. Vlastimil Mareš a od roku 2007 i Bc. Karel Procházka. S tělesem vystupovali vedle vlastních členů i osobnosti velkého hudebního světa (František Ondříček, Jaroslav Kocián, Ema Destinová, Václav Snítil, Jaroslav Svěcený, Ivan Ženatý, Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Daniel Veis, Jiří Hubička, Miloš Bok, Václav Hudeček, Jiří Bárta, Kazuko Nagatomi a další).

Dramaturgie orchestru

Dramaturgie vychází z české tvorby, zastoupené především obdobím klasicismu a novoromantismu. Nejhranější jsou díla Antonína Dvořáka, prováděny jsou i skladby Mendelssohna, Brahmse, Čajkovského, Griega, Musorgského, Skrjabina, Suka a dalších skladatelů.

Projekty a účinkování

Orchestr stál u zrodu projektu Antonín Dvořák a náš kraj, účinkoval na zámku v Třešti (Mezinárodní vědecká konference), vystupoval na Národních festivalech v Písku a ve Slaném. Zahraniční kontakty navázal v roce 1988, kdy přijal pozvání na Orchestrální seminář v Bad Alexandersbadu, který vyvrcholil koncertem v Selbu. V příštím roce zahrál v Mnichově na Mezinárodním festivalu neprofesionálních orchestrů.V roce 1990 začala spolupráce a výměnné koncerty s Wandsbeker Sinfonieorchester (Wandsbeker Sinfonie Orchester) z německého Hamburgu, která trvá doposud.

Orchestr hrál ve Francii (1992) a kontakty navázal (2000 – 2002) s Wandsworth Symphony Orchestra z Velké Británie. V roce 2007 byl orchestr zastoupen i při provedení Dvořákova oratoria Stabat Mater v mezinárodním obsazení v rámci Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles na koncertech v České republice a v Německu (Teplice, Freital, Ústí nad Labem, Dresden).